WC Vendors - en to sv_SE translation catalogue (225 entries)

en: Due
sv_SE: Obetald

en: Paid
sv_SE: Betald

en: Reversed
sv_SE: Avbruten

en: Payment total: %s
sv_SE: Betalning totalt: %s.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Commission by product
sv_SE: Provision per produkt

en: Commission Totals
sv_SE: Provision Totalt

en: Commission totals for all vendors includes shipping and taxes. By default no date range is used and all due commissions are returned. Use the date range to filter.
sv_SE: Total provision för alla säljare inkluderar frakt och skatter. Som standard används inget datumintervall och alla innestående provisioner returneras. Använd datumintervall för att filtrera.

en: From:
sv_SE: Från:

en: To:
sv_SE: Till:

en: Show
sv_SE: Visa

en: Total paid in range
sv_SE: Totalt utbetalt under perioden

en: Total due in range
sv_SE: Totalt inte utbetalt under perioden

en: Total reversed in range
sv_SE: Totalt avbrutet under perioden

en: Recent Commission
sv_SE: Senaste provisioner

en: Order
sv_SE: Beställning

en: Product
sv_SE: Produkt

en: Total
sv_SE: Totalt

en: Date &amp; Time
sv_SE: Datum &amp; Tid

en: No commission yet
sv_SE: Ingen provision ännu

en: Show:
sv_SE: Visa:

en: Type in a product name to start searching...
sv_SE: Sök efter produktnamn…

en: Month
sv_SE: Månad

en: Tax
sv_SE: Moms

en: Shipping
sv_SE: Frakt

en: Tax Total
sv_SE: Total skatt

en: Shipping Total
sv_SE: Total frakt

en: Commission Total
sv_SE: Total provision

en: No commissions found.
sv_SE: Inga provisioner hittades.

en: Commission
sv_SE: Provision

en: Leave blank for default
sv_SE: Lämna blankt för standard

en: Capabilities
sv_SE: Funktioner

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Shop Settings
sv_SE: Butiksinställningar

en: Orders
sv_SE: Beställningar

en: Your PayPal address is not a valid email address.
sv_SE: Din PayPal adress är inte en korrekt e-post adress.

en: That shop name is already taken. Your shop name must be unique.
sv_SE: Butiksnamnet är redan taget. Ditt butiksnamn måste vara unikt.

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningar sparade.

en: Order ID
sv_SE: Ordernummer

en: Customer
sv_SE: Kund

en: Products
sv_SE: Produkter

en: Date
sv_SE: Datum

en: Shipped
sv_SE: Skickad

en: Mark shipped
sv_SE: Markera som skickad

en: Orders marked shipped.
sv_SE: Beställningar markerade som skickade.

en: Pending Vendors
sv_SE: Väntande Säljare

en: Update %s
sv_SE: Uppdatera %s

en: Add %s
sv_SE: Lägg till ny %s

en: Upload an image for the %s
sv_SE: Ladda upp en bild för %s

en: Vendors shipped
sv_SE: Säljaren skickat

en: Vendors Shipped
sv_SE: Säljaren skickat

en: Mark paid
sv_SE: Markera som betald

en: Mark due
sv_SE: Markera som obetald

en: Mark reversed
sv_SE: Markera som avbruten

en: Show all dates
sv_SE: Visa alla datum

en: Show all Statuses
sv_SE: Visa alla Statusar

en: Commission marked paid.
sv_SE: Provision markerad som betald.

en: Commission marked due.
sv_SE: Provision markerad som obetald.

en: Commission marked reversed.
sv_SE: Provision markerad som avbruten.

en: PayPal Email
sv_SE: PayPal e-postadress

en: Vendor
sv_SE: Säljare

en: I have read and accepted the <a href="%s">terms and conditions</a>
sv_SE: Jag har läst och förstått <strong><a href="%s">säljarvillkoren</a></strong>

en: Submit
sv_SE: Skicka in

en: View Your Store
sv_SE: Visa min butik

en: Store Settings
sv_SE: Butiksinställningar

en: Add New Product
sv_SE: Lägg till ny produkt

en: Edit Products
sv_SE: Redigera produkter

en: Hide items
sv_SE: Göm objekt

en: View items
sv_SE: Visa objekt

en: Links
sv_SE: Länkar

en: Tracking
sv_SE: Spårning

en: You have no orders during this period.
sv_SE: Du har inga beställningar under denna period.

en: Sales Report
sv_SE: Säljrapport

en: Quantity
sv_SE: Antal

en: Rate
sv_SE: Momssats

en: Show Orders
sv_SE: Visa beställningar

en: Totals
sv_SE: Totalt

en: You have no sales during this period.
sv_SE: Du har inte sålt någonting under denna period.

en: You haven't made any sales yet.
sv_SE: Du har inte sålt någonting ännu.

en: Applicant username: %s
sv_SE: Sökandes användarnamn: %s

en: Product title: %s
sv_SE: Produktnamn: %s

en: Submitted by: %s
sv_SE: Upplagd av: %s

en: Edit product: %s
sv_SE: Redigera produkt: %s

en: Application status: %s
sv_SE: Ansökningsstatus: %s

en: Hi there. This is a notification about a new product on %s.
sv_SE: Hej där. Det här är en notifikation om en ny produkt på %s.

en: Order: %s
sv_SE: Beställning: %s

en: Price
sv_SE: Pris

en: Customer details
sv_SE: Kunddetaljer

en: Email:
sv_SE: E-post:

en: Tel:
sv_SE: Tfn:

en: You have received an order from %s. Their order is as follows:
sv_SE: Du har mottagit en beställning från %s. Beställningen är följande:

en: Export orders
sv_SE: Exportera Ordrar

en: Comments (%s)
sv_SE: Kommentarer (%s)

en: Quantity: %d
sv_SE: Kvantitet %d

en: pending
sv_SE: väntande

en: approved
sv_SE: godkänd

en: denied
sv_SE: ej godkänd

en: Application {status}
sv_SE: Ansökan {status}

en: Enable/Disable
sv_SE: Aktivera/Avaktivera

en: Enable this email notification
sv_SE: Aktivera denna e-postnotis

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
sv_SE: Ange mottagare (separerade med komma) för denna e-post. Standard till <code>%s</code>.

en: Subject
sv_SE: Ämne

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
sv_SE: Detta styr e-postens ämnesrad. Lämna blank för att använda standardämnet: <code>%s</code>.

en: Email Heading
sv_SE: E-post Rubrik

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
sv_SE: Detta bestämmer sidhuvudet i e-postutskicket. Lämna tomt för att använda standardsidhuvudet: <code>%s</code>.

en: Email type
sv_SE: E-post typ

en: Choose which format of email to send.
sv_SE: Välj format för e-post som ska skickas.

en: Plain text
sv_SE: Ren text

en: Multipart
sv_SE: Multidelar

en: New product submitted: {product_name}
sv_SE: Ny produkt upplagd: {product_name}

en: [{blogname}] New product submitted by {vendor_name} - {product_name}
sv_SE: [{blogname}] Ny produkt tillagd av {vendor_name} - {product_name}

en: Your order has been shipped
sv_SE: Din beställning har blivit skickad

en: [{blogname}] Your order has been shipped ({order_number}) - {order_date}
sv_SE: [{blogname}] Din beställningar har blivit skickad ({order_number}) - {order_date}

en: Subtotal:
sv_SE: Delsumma:

en: New customer order
sv_SE: Ny kundbeställning

en: [{blogname}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
sv_SE: [{blogname}] Ny kundbeställning ({order_number}) - {order_date}

en: Commission Subtotal:
sv_SE: Provision Delsumma:

en: Tax Subtotal:
sv_SE: Skatt Delsumma:

en: Shipping Subtotal:
sv_SE: Frakt Delsumma:

en: Recipient(s)
sv_SE: Mottagare

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Virtual
sv_SE: Virtuell

en: Downloadable
sv_SE: Nedladdningsbar

en: Inventory
sv_SE: Lager

en: Linked Products
sv_SE: Länkade Produkter

en: Attributes
sv_SE: Attributer

en: Duplicate Product
sv_SE: Duplicera Produkt

en: SKU
sv_SE: Artikelnr

en: Taxes
sv_SE: Skatt

en: Permissions
sv_SE: Behörigheter

en: Sold By
sv_SE: Såld av

en: Shop HTML
sv_SE: Butik HTML

en: Display Name
sv_SE: Visningsnamn

en: Shop name
sv_SE: Butiksnamn

en: Payments
sv_SE: Betalningar

en: PayPal Adaptive Payments
sv_SE: PayPals adaptiva betalningar

en: Payment schedule
sv_SE: Utbetalningsschema

en: Note: Schedule will only work if instant pay is unchecked
sv_SE: Obs: Schemat fungerar bara om omedelbar betalning är omarkerad

en: Weekly
sv_SE: Varje vecka

en: Biweekly
sv_SE: Varannan vecka

en: Monthly
sv_SE: Varje månad

en: Manual
sv_SE: Manuell

en: Now
sv_SE: Nu

en: Email notification
sv_SE: E-postnotis

en: Enable HTML for the shop description
sv_SE: Aktivera HTML för butiksbeskrivningen

en: PayPal E-mail
sv_SE: PayPal E-post

en: Commission rate
sv_SE: Provision

en: Give Tax
sv_SE: Ge Skatt

en: Give Shipping
sv_SE: Ge Frakt

en: Seller info
sv_SE: Säljarinfo

en: Shop description
sv_SE: Butiksbeskrivning

en: PayPal Address
sv_SE: PayPal Adress

en: Shop Name
sv_SE: Butiksnamn

en: Your shop name is public and must be unique.
sv_SE: Ditt butiksnamn är publikt och måste vara unikt.

en: This is displayed on each of your products.
sv_SE: Detta visas på var och en av dina produkter.

en: Shop Description
sv_SE: Butiksbeskrivning

en: This is displayed on your <a href="%s">shop page</a>.
sv_SE: Detta visas på din <a href="%s">butikssida</a>.

en: Save Shop Settings
sv_SE: Spara Butiksinställningar

en: Order marked shipped.
sv_SE: Order markerad som skickad.

en: Tracking number
sv_SE: Koll-ID

en: Success. Your tracking number has been updated.
sv_SE: Lyckades. Koll-ID har uppdaterats.

en: No orders.
sv_SE: Inga ordrar.

en: Product Title
sv_SE: Produktnamn

en: Full name
sv_SE: Fullständigt namn

en: Address
sv_SE: Adress

en: City
sv_SE: Stad

en: State
sv_SE: Postort

en: Zip
sv_SE: Postnummer

en: Email address
sv_SE: E-postadress

en: You've left the comment field empty!
sv_SE: Du har lämnat kommentarfältet tomt!

en: Success. The customer has been notified of your comment.
sv_SE: Lyckades. Kunden har meddelats om din kommentar.

en: Application denied. You are an administrator.
sv_SE: Ansökan avslogs. Du är en administratör.

en: Your application has been submitted.
sv_SE: Din ansökan har mottagits.

en: You must accept the terms and conditions to become a vendor.
sv_SE: Du måste godkänna säljarvillkoren för att bli en säljare.

en: Something went wrong. Response from PayPal invalidated this order. Status: %s.
sv_SE: Något gick snett. PayPal anser att ordern är ogiltig. Status: %s.

en: IPN payment completed
sv_SE: IPN-betalning genomförd

en: Enable PayPal Adaptive Payments
sv_SE: Aktivera PayPals adaptiva betalningar

en: Method Title
sv_SE: Titel

en: This controls the title which the user sees during checkout.
sv_SE: Detta bestämmer vilket kassanamn kunden ser i kassan.

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: This controls the description which the user sees during checkout.
sv_SE: Detta bestämmer kassabeskrivningen som kunden ser i kassan.

en: Pay via PayPal!
sv_SE: Betala med PayPal!

en: Live Credentials
sv_SE: Live Uppgifter

en: You must have an <a href="%s">Application ID</a> to process live transactions. You do not need one for testing in Sandbox mode.
sv_SE: Du måste ha ett <a href="%s">Applikations ID</a> för att använda live-transaktioner. Du behöver inte ett för att testa i sandlåde-läge.

en: The email address main payments should go to.
sv_SE: E-postadressen som huvudbetalningarna ska gå till.

en: API Username
sv_SE: API Användarnamn

en: API Password
sv_SE: API Lösenord

en: API Signature
sv_SE: API Signatur

en: Application ID
sv_SE: Applikations ID

en: Only required when doing live transactions.
sv_SE: Krävs endast när man gör live-transaktioner.

en: Sandbox Credentials
sv_SE: Sandbox Uppgifter

en: You can signup for a sandbox developer account <a href="%s">here</a>. You need a developer account if you want to enable Sandbox mode for testing.
sv_SE: Du kan registrera dig för ett sandlåde-utvecklarkonto <a href="%s"> här </a>. Du behöver ett utvecklarkonto om du vill aktivera Sandbox-läge för testning.

en: Misc. Settings
sv_SE: Alt. Inställningar

en: Enable PayPal Sandbox mode
sv_SE: Aktivera PayPal Sandlåde-läge

en: Enable logging
sv_SE: Aktivera loggning

en: The PayPal Adaptive Payments gateway can instantly pay your vendors their due commission (if enabled). Also used to mass pay vendors on a schedule / manual method (if enabled).
sv_SE: PayPals adaptiva betalning kan omedelbart betala dina säljare sin provision (om den är aktiverad). Kan också användas för att massbetala säljare på ett rullande schema eller manuellt (om det är aktiverat).

en: Gateway Disabled
sv_SE: Port avstängd.

en: %s does not support your store currency.
sv_SE: %s stödjer inte valutan i din butik.

en: Error: %s
sv_SE: Fel: %s

en: Error ID: %s. %s
sv_SE: Fel ID: %s. %s

en: No vendors found to pay. Maybe they haven't set a PayPal address?
sv_SE: Hittade inga säljare att betala. De kanske inte har angett PayPal-adress?

en: All due commission has been paid for, but I could not clear it from their profiles due to an internal error. Commission will still be listed as due. Please manually mark the commission as paid from the Commissions page.
sv_SE: Alla provisioner har betalats ut, men jag kunde inte ta bort det från deras profiler pågrund av ett internt fel. Provisionen kommer fortfarande att vara listad som innestående. Markera provisionen manuellt som utbetalad från sidan Provision.

en: WooCommerce: Mass payments for vendors update
sv_SE: WooCommerce: Massbetalningar för säljare uppdatera

en: Hello! A payment was just triggered to mass pay all vendors their due commission.
sv_SE: Hej! En betalning utlöste precis en massbetalning för  alla säljares innestående provision.

en: Payment status: %s.
sv_SE: Betalningsstatus: %s.

en: Payment message: %s.
sv_SE: Betalningsmeddelande: %s.

en: Payment total: %s.
sv_SE: Betalning totalt: %s.

en: WC Vendors Test Gateway
sv_SE: WC Vendors Test Kassa

en: This gateway will set orders to processing upon receipt allowing you to test transactions in your store.  Some WooCommerce included gateways have problems with this - you should use this gateway for all of your non-PayPal testing.
sv_SE: Denna kassa sätter ordrar till behandlas vid köp så att du kan testa transaktioner i din butik. Några kassor som ingår i WooCommerce har problem med detta - du bör använda denna kassa för all din icke-PayPal testning.

en: Enable WC Vendors Test Gateway Payment
sv_SE: Aktivera WC Vendors test-port för betalning

en: Title
sv_SE: Titel

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
sv_SE: Beskrivning av betalningsmetoden som kunden kommer se i kassan.

en: This is a test gateway -- not to be used on live sites for live transactions. <a href="http://www.wcvendors.com/" target="top">Click here to visit WCVendors.com</a>.
sv_SE: Detta är en test kassa — ska inte användas på live sajter med live transaktioner. <a href="http://www.wcvendors.com/" target="top">Klicka här för att besöka WCVendors.com</a>.

en: Instructions
sv_SE: Instruktioner

en: Success!  Your test order is now marked as processing and any vendors will be sent an email as long as you have the Notify Vendors email enabled under WooCommerce--Settings--Emails.
sv_SE: Lyckades! Din testorder är nu markerad som behandlas och alla säljare kommer motta ett e-postmeddelande så länge Meddela Säljare är aktiverat under WooCommerce—Inställningar—E-post

en: Test gateway transation complete.  Order processing.
sv_SE: Test kassans transaktion genomförd. Ordern behandlas.

en: Save
sv_SE: Spara

en: Add comment
sv_SE: Lägg till kommentar

en: added %s ago
sv_SE: tillagd för %s sen

en: Customer note
sv_SE: Kundmeddelande

en: No customer note.
sv_SE: Inget kundmeddelande.

en: Update tracking number
sv_SE: Uppdatera koll-id

en: Mark as shipped
sv_SE: Markera som skickad
